У світі особливих потреб основними навичками називаються навички адаптивного життя, або самообслуговування.

Кожному потрібні певні навички, щоб просто прожити день. Навички, пов’язані з харчуванням, одягом та особистою гігієною, – абсолютні вимоги для всіх, хто бажає прожити навіть напівнезалежне життя. На додаток до цих самих основних навичок є безліч навичок, які ми використовуємо щодня вдома та в оточенні.

Якщо у вашої дитини є деякі проблеми, їм може бути не просто «здобути» навички самообслуговування, як це роблять їхні однолітки, що розвиваються за віком. Але це не означає, що вони не можуть засвоїти більшість або навіть усі вміння при правильному підході до навчання.

Рекомендації

Вчителі, терапевти та батьки розробили набір прийомів, які разом або окремо можуть бути дуже ефективними у навчанні життєвих навичок дітям з особливими потребами.

Аналіз завдань – це процес розбиття будь-якого заадання на його складові частини. Наприклад, чистка зубів включає пошук зубної щітки, зубної пасти та чашки, нанесення зубної пасти на щітку, чищення зубів, промивання, чищення щітки та ставлення предметів на своє місце, витирання рота та рук. Ось скільки по одинці потрібно вашій дитині засвоїти навичок, щоб ніби-то вивчити одну – чищення зубів.

Створення візуального посібника.  Багато батьків створюють наочні посібники, щоб допомогти своїм дітям з особливими потребами осмислити, запам’ятати та отримати ефективний спосіб, побудований із маленьких кроків, пов’язаних із виконанням завданням. Візуальний посібник може містити фотографії або картинки, вирізані чи намальвані, кожного кроку в процесі виконання. Їхня розташування має бути розміщене на видному місці для дитини, щоб вона бачила та згадувала як виконувати кожний наступний крок. З часом можна буде забирати по одній фотографії, стимулюючи дитину до відтворювання та самостійності.

Підказки та полегшення. Спочатку дитині з особливими потребами може знадобитися велика допомога в запам’ятовуванні та правильному виконанні кожного кроку завдання. Підказки можуть включати фізичну допомогу. Як тільки дітки почнуть потроху справлятися, батьки починають «зменшувати» підказки. Наприклад, батьки перестануть допомагати фізично, за допомогою своїх рук, а натомість надають лише усні підказки (“не забудьте промити зубну щітку”). Поступово почнуть зменшуватися навіть і словесні підказки. Коли підказки стають не потрібні, дитина вивчила завдання.

Додаткові засоби навчання

Залежно від того, як навчається ваша дитина, є кілька додаткових інструментів, які можуть бути корисними. Ці засоби особливо корисні для вдосконалення навичок, які вимагають від дитини взаємодії з людьми або однолітками. До них належать:

Прив’язка: кожне завдання включає ряд кроків, які працюють як ланки ланцюга.  Наприклад, ви не можете чистити зуби, поки не покладете зубну пасту на щітку. Деякі батьки підказують дитині кожен крок у ланцюжку, а потім перестають підказувати, коли дитина навчилася. Також може статися так, що в учнів із особливими потребами не вистачає вродженого бажання вивчити певні завдання. Для того, щоб навчити навичок учня з особливими потребами, вчителю чи батькам часто потрібно надати ” стимули ” для успішного завершення кожного “кроку” у “ланцюжку”. Стимули можуть бути похвалою або призами, яких бажає дитина. Так, наприклад, у випадку навички застебнути пальто, вчитель може винагороджувати кожен крок по цьому шляху:

Знайди пальто (чудова робота!)

Одягни пальто самостійно (золота зірочка на зошиті)

Візьми блискавку і потягни її вгору (смачна цукерка)

Виконай всю послідовність самостійно без допомоги (більша нагорода).

Ви також можете використовувати метод ланцюжка кінцевої ланки. Це коли батько або вчителі виконують самі більшість завдань ланцюжком, дозволяючи дитині виконати тільки останнє завдання. Наприклад, надягнути на дитину куртку, вставити блискавку у замок, засунити до полови, а дальше дозволити дитині засунити замок ддо кінця. Коли це останнє завдання стає досконалим у виконанні дитиною, дорослий може потім повільно дозволити дитині виконати на одне завдання більше у ланцюжку. І так далі.

Найкраще для дитини, коли батьки і вчителі погоджують цей метод навчання разом. Коли дитина використовує однакові методи навчання вдома і в школі, вона може стати більш успішною в дотриманні інструкцій і швидше набути нових навичок.

Соціальні історії. Соціальні історії – це різновид візуального посібника. Соціальні історії ви складає для вашої дитини із детальним описом того, що вона має робити. Наприклад: “Щоранку після сніданку Марічка чистить зуби. Спочатку, Марічка стукає у двері у ванній кімнаті. Якщо нікого немає всередині, Марічка може зайти” тощо. Батьки можуть читати соціальну історію стільки разів, скільки потрібно, поки вона не вивчить це напам’ять і не зможе виконати всі кроки.

Відеомоделювання: Багато дітей з особливими потребами є візуалами, і більшість з них добре навчаються через відео. Відеомоделі можна придбати, завантажити з Інтернету або створити для дитини самостійно. На відео має чітко бути видно, як виконується завдання. Також може бути корисно зробити відеоролик про свою дитину, щоб вона могла переглядати, вивчати та виявляти будь-які допущені помилки.