[ ЗМІ про прес для брикетування відходів у Бердичівському міському ліцеї № 15 ]

Поділіться новиною з друзями у соц. мережах:


Автор: Вікторія Кучерява

Видання: “Бердичівський погляд”

Оригінал: Команда Бердичівського міського ліцею № 15 отримала прес для брикетування відходів!

Разом з іншими 100 школами-учасницями конкурсу в рамках проєкту «Zero Waste School» від Klitschko Foundation за підтримки фундації Coca-Cola в рамках глобальної цілі «Світ без відходів» команда Бердичівського міського ліцею № 15 протягом 241-го дня впроваджувала культуру сортування сміття на освітньому рівні, створюючи таку атмосферу в місцевій громаді, яка б надихала небайдужих послідовників. У нагороду за активність 25 шкіл України отримали прес для брикетування відходів. Уперше серед загальноосвітніх закладів  Житомирщини такий агрегат має БМЛ № 15!

Навесні минулого року ліцеїсти взялися за серйозну справу – боротьбу зі сміттям у місті, зокрема, зі звалищами відходів на берегах водойм. Ініціаторами ідеї стали вчителі іноземної мови навчального закладу – творчо мислячі та діяльні. Команда «Zero Waste School Berdychiv» розробила проєкт «Очистимо береги нашої річки Гнилоп’яті» і не зволікаючи та заохочуючи еко-активістів із міських шкіл, приступила до його реалізації.

Від маленьких кроків до великих

П’ятеро ентузіастів: директор БМЛ № 15 Ванда Івасюк,її заступник із навчально-виховної роботи Тетяна Семенова і старшокласники –капітанкоманди Олександр Паламарчук та непосидючі Валерія Мариніч і Ольга Іващенко – разом з іншими педагогами і однодумцями збирали інформацію, вивчали вітчизняний та зарубіжний досвід,  влаштовували екофорум і зустрічі з представниками міської влади, головами ОСББ та батьками ліцеїстів, проводили конкурси стіннівок і плакатів, роз’ясняли, пропагували та навчали, як сортувати і до того ж заробляти. Знають про це не на словах: мають кошти для потреб освітнього закладу, здаючи пластикові пляшки. Одночасно налагодили співпрацю зі школами та медіа. Роботи вистачило всім: від тренінгів, навчальних і практичних занять та презентацій у класах, тимбілдингів у групах закладів дошкільної освіти перейшли до нових дій – літнього одноденного табору у наметовому містечку в мікрорайоні Новосілки, очищення території вздовж берегів річки та збирання й сортування сміття. І вже після літніх канікул  зібрали на Eco mini EdCamp активістів із міських шкіл, щоб прозвітувати про роботу і обмінятися ідеями. У вересні провели масштабну толоку «Zero Waste Day» із багатьма локаціями за участю зацікавлених жителів Бердичева, яких об’єднала спільна справа «За чисте місто».

Восени в Київському Палаці дітей та юнацтва відбулася ХІ Міжнародна виставка «Інноватика в сучасній освіті». Бердичівський міський ліцей № 15 представили директор Ванда Івасюк, заступники з навчально-виховної роботи Ніна Миронець, Тетяна Семенова та Ірина Петриченко і вчитель англійської мови Тетяна Парасюк. У номінації «Розробка й впровадження інноваційних засобів навчання, проєктів, програм і рішень у закладах освіти» БМЛ № 15 нагородили Дипломом і Золотою медаллю. Серед різних досягнень колективу педагогів та ліцеїстів – успіхи у проєкті «Zero Waste School».

Зустріч випускників ZWS – агентів змін

Ліцеїсти та їх наставники з нетерпінням і хвилюванням чекали результатів конкурсу в рамках проєкту «Zero Waste School». Нарешті, це сталося: вони потрапили до списку 25-и шкіл-переможниць і отримали прес для брикетування відходів! Звісно, що радісна новина викликала сплеск емоцій і відчуття значущості свого внеску в корисну справу та спроможності вирішувати важливу проблему, говорить заступник директора з навчально-виховної роботи БМЛ № 15 Тетяна Семенова«Ми єдина школа у Житомирській області, яка стала переможцем Всеукраїнського проєкту Zero Waste School. Нас відзначили Сертифікатом на отримання механічного пресу за успішну реалізацію освітнього екологічного проєкту в громаді. Це стимулює та надихає на подальші активні кроки».

Першого грудня в Києві, на Хрещатику, 10, у  сучасному центрі інновацій та IT-технологій iHub, пройшла зустріч фіналістів проєкту. За умовами програми були запрошені директор БМЛ № 15 Ванда Івасюк та один із ліцеїстів, тобто, капітан команди Олександр Паламарчук. Зустріч проходила у форматі відкритої книги: кожна команда ділилася своїми досягненнями у впровадженні локального проєкту, думками про ті труднощі та проблеми, які виникали на різних етапах діяльності, роздумами про внутрішні зміни і покращення в громаді та перспективи подальшої співпраці з командою Klitschko Foundation. «Нам запропонували багато майстер-класів, допомагали розробляти наступні проєкти, – згадує очільниця навчального закладу. – Учасники моделювали різні ситуації, створювали реклами для впровадження проєктів, із задоволенням долучалися до ігор. Для переможців приготували нагороди та великий торт. Було цікаво, пізнавально й захоплююче!» Одинадцятикласник Олександр Паламарчук у захваті від події: «Прекрасна організація, гостинна зустріч, багато приємних вражень і цікавих знайомств». На думку юнака, проєкт вирішує глобальну проблему: «Забруднення довкілля загрожує життю людства. На жаль, в нашій країні люди недбало ставляться до сортування сміття. Засмічуючи навколишнє середовище, ми отруюємо наші плодючі землі. Зокрема, пластик розкладається довго, виділяючи різного роду шкідливі речовини, які негативно впливають на здоров’я». Під час спілкування бердичівляни та ще одна команда вирішили об’єднати зусилля. Нові друзі пропонували в ймовірному оформленні вагонів метро використати червоний колір логотипу Coca-Cola. Адже завод виготовляє чимало пластикових пляшок і прагне спрямовувати їх на переробку для випуску нових ПЕТ-пляшок. Команда бердичівлян придумала, як стимулювати людей сортувати сміття: на яскравих вагонах розмістити зображення кумедних персонажів – еко-помічників Робота Зеро, Русалки Марини, Голуба Роберта, Павучихи Поліни та Черв’яка Леоніда, які досконало володіють одним із вмінь у роздільному зборі відходів. Біля кожного наші делегати радили розмістити QR-код та заклик: «Скануй! Здавай! Вигравай!». За отриманим талоном потім можна придбати нагороду – безкоштовні жетони для проїзду в метро. Чи не правда, чудова ідея?! Саме учасники проекту «Zero Waste School», який за підтримки фундації Coca-Cola реалізує Klitschko Foundation, стали першими користувачами нової айдентики з казковими чоловічками. До речі, їх усміхнені личка можна побачити на плакатах у ліцеї № 15. У закладі знайшли місце й для великого мішка, куди зносять пластикові пляшки. Прес для брикетування відходів розмістили у майстерні. На уроках трудового навчання під керівництвом учителя Олександра Петриченка вихованці закладу оволодівають навичками користування агрегатом.   

Беручи участь у проєкті «Zero Waste School», говорять ліцеїсти, вони самі внутрішньо змінилися, стали більш свідомо ставитися до проблеми сортування та утилізації сміття і сподіваються, що їх ініціативу й надалі підтримуватимуть у громаді. Свій локальний проєкт «Очистимо береги нашої річки Гнилоп’яті» члени команди «Zero Waste School Berdychiv» обіцяють надалі розвивати і масштабувати, будучи переконаними: потрібно діяти спільно і згуртовано, а сортування сміття має стати звичкою.

Вікторія Кучерява

Поділіться новиною з друзями у соц. мережах: