[ ЗМІ про Zero Waste School ] Стиль життя – без сміття: ZERO WASTE Толока у Бердичеві (Фото)

Видання: «Бердичівський погляд»

Автор: Вікторія Кучерява

Оригінал: Стиль життя – без сміття: ZERO WASTE Толока у Бердичеві

На загальну толоку закликала школи Бердичева команда «Zero Waste School Berdychiv» міського ліцею № 15, спілкуючись з учнівськими лідерами  на травневому екологічному форумі. З початком осені визначилася з датою і на Eco mini EdCamp запросила своїх однодумців із навчальних закладів та небайдужих жителів міста на численні локації вздовж берегів річки Гнилоп’яті. Сімнадцятого вересня стартувала толока «Zero Waste Day»: діти та дорослі зібралися, щоб разом зробити наш Бердичів чистим задля теперішніх і майбутніх поколінь. Хочете уявити місто майбутнього – дивіться на місто теперішнє!

Тепла сонячна погода сприяла спільній праці, бадьорому настрою і добрій справі. Вдень ініціатори події, учні 8-10 класів та їх наставники, зібралися на майданчику біля БМЛ № 15. Директор Ванда Івасюк побажала усім згуртованої праці: «Спільними діями ми зможемо зробити більше для нашого міста! Очистимо його куточки і береги річки від сміття,

щоб створити простір, приємний для відпочинку та спілкування». Короткий інструктаж із правил безпечної поведінки – і декілька сотень ліцеїстів групами покрокували на величезну локацію, яка охопила територію лівобережжя річки Гнилоп’яті від пішохідного мосту до місця водозабору у мікрорайоні Новосілки. Про їх наміри й прагнення розповідали плакати: «Збережемо довкілля разом!», «Не викидай гроші у смітник – сортуй!», «За переробку пластика!», «Проти спалювання відходів» та інші постери. На початку червня, під час одноденного табору, учні БМЛ № 15 уже прибирали цю прибережну зону, проте, на жаль, ефект не був довготривалим. Пройшло лише неповних три місяці, і те, що побачили, разюче контрастувало з красою навколишнього довкілля. Рукотворні купи сміття на фоні первозданної природи – шокуюча картина. «Хочеться, щоб люди зрозуміли, що небезпечні побутові відходи: пластикові пляшки, стакани та обгортки, батарейки, целофанові пакети, скло і метал – катастрофічно забруднюють землю та воду і погіршують здоров’я, – говорить заступник директора з навчально-виховної роботи Тетяна Семенова – представник команди «Zero Waste School Berdychiv». – Люди повинні замислилися над тим, як уникнути перетворення планети на великий смітник»«Кожний може внести свій вклад у покращення екологічної ситуації у своєму регіоні. Разом ми досягнемо бажаного результатуіз захисту навколишнього середовища, від стану якого залежать наше здоров’я, наше майбутнє», – вважає голова первинної профспілкової організації БМЛ № 15 Ольга Реготун. Ліцеїсти і вчителі розподілили ділянки, озброїлися рукавичками та пакетами для роздільного збирання сміття – і дружна робота закипіла!  «Справа – дуже важлива, – переконаний 8-класник Олександр Піскун. – Це потрібно кожному і всім. Ми прагнемо, щоб місто було гарним та чистим, щоб не було соромно перед собою і гостями Бердичева»«Тут на кожному кроці можна знайти що завгоднолюди поводяться гірше свиней, – обурюється 10-класник Іван Поліщук. – Якщо кожен відпочивальник візьме по пакету і покладе туди залишки відходів, то не буде таких жахливих звалищ. Бути Бердичеву чистим – це залежить від нас».

Сміття виявилося багато, тому роботи вистачило всім: очищували не лише сушу, а й воду біля берега. Довелося добряче попрацювати й у ямах та вибоїнах, куди жителі «ховають» відходи. Щоранку працівники тамтешнього продовольчого магазину заповнюють мішки пляшками та іншими «принадами» пікніків, залишеними покупцями, котрі під час дозвілля забувають про елементарне: культуру поведінки. До того ж, нарікають продавці, деякі жителі привозять сміття з іншого берега річки та кидають його в кущі. Учасникам толоки господарі торговельного закладу подарували упаковки пакетів для роботи. «Такий формат екологічної акції зближує, – зауважує педагог-організатор БМЛ № 15 Алла Тарахтелюк. – І дорослі, і діти усвідомлюють, наскільки корисною є їх праця. Потрібно, щоб кожний житель міста дотримувався правила: чисто там, де ти».

Цього дня учні та педагоги  ЗОШ №7 на чолі з керівником школи Аллою Калінською також  долучилися до спільної толоки: прибрали прилеглу територію і береги місцевого ставка. «Кожного з нас оточує маса різноманітних речей: харчі, одяг, скляні вироби, електроприлади та інше, – зазначає очільниця навчального закладу. – І після використання, коли вони стають відходами та через недбалість людей накопичуються на стихійних сміттєзвалищах, забруднюють водойми і повітря. Неприємно та шкідливо бачити це день у деньЖити без сміття – це просто і доступно кожному. Дбайливе ставлення до довкілля має бути щоденною звичкою».

ZERO WASTE Толокаоб’єдналаучнів та вчителів ЗОШ № 6. «Порадилися і обрали локацію, починаючи від своєї школи – вул. Житомирської, 104/2,  рухаючись до зупинки «Поліграфічна» (стара назва –  «М’ясокомбінат») та охопивши територію з двох сторін уздовж  шляхопроводу», – розповіла заступник директора з навчально-виховної роботи Таїсія Данилюк«Діти були вражені великою кількістю сміття, яку зібрали протягом години,  – повідомила педагог-організатор Вікторія Ковтонюк. – Для того, щоб побачити розміри світового екологічного лиха, не варто їхати далеко. Досить глянути під ноги, подивитися на те, що поряд із нами».

Учасники загальної толоки сподіваються: коли люди наступного разу прийдуть туди, де було забруднено, і побачать, як стало чисто, то вже не засмічуватимуть землю.

На початку минулого року жителі дізналися: взявши участь в акції «7 чудес України», Бердичів увійшов до топ-3 міст, які мають значний туристичний потенціал. На жаль, сміття не додає йому його привабливості. Кожному потрібно відповідати за навколишнє середовище і спитати себе: що я зробив для того, щоб моє, наш місто стало чистішим, щоб у нашої планети не сів акумулятор? Лише разом можна вирішити цю проблему.

Автор:  Вікторія Кучерява