[ ЗМІ про Zero Waste School ] Бердичів без сміття! Команда Zero Waste School Berdychiv міського ліцею № 15 зібрала шкільних лідерів на еко-форумі

Видання: «Бердичівський погляд»

Автор: Єва Малишкіна

Оригінал: Команда Zero Waste School Berdychiv міського ліцею № 15 реалізує проект «Очистимо береги нашої річки Гнилоп’яті»!

У середині травня команда Zero Waste School Berdychiv міського ліцею № 15 на екологічному форумі кинула клич лідерам шкіл: звільнити місто від сміття! Не зволікаючи, від пропозицій перейшла до дій. Засукавши рукави  стала втілювати свій проект «Очистимо береги нашої річки Гнилоп’яті», котрий ліцеїсти розробили і захистили у квітні на триденному тренінгу з побудови команди у Києві. У столицю відправилися як одні з переможців конкурсу в рамках проекту «Zero Waste School» серед 100 шкіл України.

Перші кроки після зустрічі з учнями-активістами Бердичева – проведення декілька тренінгів у старших класах ліцею. Члени команди: директор БМЛ № 15 Ванда Івасюк та її заступник із навчально-виховної роботи Тетяна Семенова – надихнулися ідеями «Книжки про сміття» Галини Ткачук і поділилися з ліцеїстами цікавою інформацією про «дивовижну річ, яку дуже легко створити, але якої дуже важко позбутися», – сміття, що «буквально переслідує нас». Магазинні чеки небезпечні для здоров’я і шкідливі для навколишнього середовища, одноразові бахіли для взуття та пластикові вушні палички неабияк забруднюють довкілля – про це вчителі розповіли учасникам тренінгів. Ліцеїсти 10-х отримали практичні завдання і, не відкладаючи справу у довгу шухляду,  приступили до прибирання території навколо навчального закладу. Клас «А» під керівництвом учителя Ірини Халімовської вирушив зупинками квесту, одночасно навчаючись складати проекти й опановуючи премудрості сортування сміття. І це лише початок, у планах – побувати на сонячній електростанції, що побудована на місці колишнього сміттєзвалища. Неподалік залишилася забруднена територія, отож роботи ліцеїстам вистачить.

У понеділок 10-го червня учні 10-Б класу організували очищення від сміття прибережної зони під селом Бистриком, у мікрорайоні Новосілки. На зеленій галявині розбили наметове містечко. Під час одноденного табору у нагоді стало туристичне спорядження, яке церкві «Новий час» надіслали друзі з релігійної громади Австрії. Завдяки підтримці пастора Леоніда Жучкова і сім’ї Ковтонюківліцей отримав спеціальні валізи. Вже на місці учні 10-Б класу об’єднались у п’ять груп, придумавши їм веселі назви, розділили територію на ділянки і взялися до роботи! Директор БМЛ № 15 Ванда Івасюк та її заступник Тетяна Семенова потрапили до працьовитих «Бджілок». Разом із ліцеїстами від душі потрудилися практичний психолог Марина Кравченко, соціальний педагог Марія Стоцька і вчитель математики Леся Пушкар. Збирали сміття на суші, граблями діставали пластикові пляшки з води. Ну а після праці чому б не відпочити? Teambuilding на природі – це спортивні ігри та активне дозвілля, що згуртовує команду.  Як кажуть, справі – час, а потіха – згодом. Навівши порядок, влаштували пікнік. Смажені на багатті сосиски та інша смакота – гарне доповнення до старанних трудів. До речі, дехто з ліцеїстів отримав навички, необхідні у поході. Зібране сміття розсортували: пластик здадуть окремо, а інші відходи склали у пакети й занесли на спеціально відведений майданчик. За попередньою домовленістю їх мала забрати машина з ТОВ «Полісся-Екосфера».

«Проект «Очистимо береги нашої річки Гнилоп’яті, – повідомила директор БМЛ № 15 Ванда Івасюк, – важлива справа, яка об’єднала всіх. Під час перебування дітей у мовному таборі «Сонечко» («Sunshine») також заплановано роботу над проектом. У вересні в ліцеї на дводенному тренінгу зберуться учні – лідери міських шкіл. Навесні на екологічному форумі вони отримали завдання і після канікул мають представити свої команди. Ми будемо навчати їх тимбілдінгу, згуртовано працювати й складати проекти».

У вересні команда Zero Waste School Berdychiv міського ліцею № 15 збере бердичівлян на велику ZERO WASTE Толоку. Приєднаймося і зробимо те, що потрібно для кожного та для нашого міста.

Автор: Єва Малишкіна